کمردرد پس از زایمان

کمر درد بانوان بعد از زایمان یکی از عوارضی است که ایجاد میشود .در طول دوره بار داری جهت آماده شدن برای زایمان  رباط های مفصلی ناحیه لگن در اثر تر شح هورمون ریلا کسین ( تسهیل کننده زایمان ) شل میشوند . شل شدن و انعطاف پذیری زیاد رباط ها ی مفصلی منجر به شلی مفاصل لگن میشود که زمینه ساز زایمان راحت تر خواهد بود . البته این پدیده در کنار مزایا ی آن مشکلاتی را هم ایجاد خواهد کرد  که عبارت است از جابجا شدن استخوان ها ی لگن که در حالت طبیعی حرکتشان بسیار محدود است . جابجا شدن این استخوان ها که از آ ن در فیزیوتراپی به sacroiliac joint dysfunction ( اختلال عملکرد مفصل خاجی خاصره ای )نام میبریم باعث درد ناحیه پایین کمر واحتمالا با تکس (باسن) خواهد شد . علت برخی از کمر درد ها در خانم ها تا ماه ها و حتی سال ها پس از زایمان همین اختلال در عملکرد مفصل خاجی خاصره ای است .تشخیص دقیق  این عارضه فقط با معاینه و ارزیابی فیزیو ترا پیست امکان پذیر است و تصاویر رادیو گرافی و MRI  و... در تشخیص این عارضه کمکی نمی کنند. درمان این مشکل فیزیوتراپی است.فیزیوتراپیست پس از تشخیص نوع اختلال در عملکرد با استفاده از تکنیک های خاص مانوال تراپی میتواند به اصلاح اختلال مفصلی و بهبود بیمار در سریع ترین زمان کمک کند.

نوشته شده در تاریخ جمعه 10 مهر 1394    | توسط: لقمان محمدی    |    |
نظرات() 

لزوم دکترای حرفه ای فیزیوتراپی(dpt)

80 درصد مردم جهان در طول عمرشان حداقل یکبار به کمر درد مبتلا می شوند .70 درصد بیماران مراجعه کننده  به کلینیک های فیزیو تراپی دارای درد های عضلانی اسکلتی مزمن هستند که بیماران کمر دردی به تنهایی قسمت اعظم این مراجعه کنند گان را شامل میشوند . کمر درد ناتوان کننده ترین بیماری جهان شایع ترین پس از سرما خوردگی  و هزینه بر ترین بیماری و مسوول بیشترین روزهای کاری از دست رفته میباشد .علیرغم همه اینها بیشترین درمان های انجام شده برای این بیماری از طرف متخصصین ارتوپدی ،جراح ستون فقرات و ط ف ها درمان های تسکینی میباشد .
در این میان و در بین حرف پزشکی که با درمان و مداخله در بیماری سرو کار دارند تنها متخصصین فیزیو تراپی (فیزیوتراپیست ها) هستند که در درمان کمردرد نگاهی متفاوت و بویژه در جهت درمان اتیولوژیک دارند. توجه به تنها همین بیماری که از نظر اینسیدنس جزو شایع ترین بیماری های جهان است میتواند توجیه کننده لزوم ارتقای شغلی فیزیوتراپیست ها باشد ؛ که نگاهی ریشه ای به درمان کمر درد دارند نه تنها دارودرمانی و درمان علامتی و تسکینی که در اکثر مواقع حتی در تسکین علایم و درد بیمار هم ناتوان است  .

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 6 مهر 1394    | توسط: لقمان محمدی    |    |
نظرات() 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic